YOUR CART

Ingen varer i kurven.

Vælg en side

Oplevelser for hele familien i sommerferien

Når sommeren folder sig ud over Østfyn, åbner Østfyns Museer dørene til feriedage fyldt med fortællinger, sanser og fælles oplevelser. I Kerteminde og Nyborg kan børn og voksne gå på opdagelse i kunstnerhjem, vikingernes verden, gamle købmandsgårde, levende håndværk og historiske festivaler. Fra uge 27 til 32 venter aktiviteter, hvor hænderne kommer i brug, nysgerrigheden får plads, og fortiden bliver levende i mødet mellem generationer.

Johannes Larsen Museet: Oliemaling i haven på Møllebakken

På Møllebakken i Kerteminde danner kunstnerhjemmet rammen om en sommer fyldt med kreativ udfoldelse. I det åbne værksted kan børn og voksne på udvalgte dage prøve kræfter med oliemaling under kyndig vejledning af formidlingsinspektør og kunstner Gudrun Katrine Heltoft. I værkstedet er der plads til både begyndere og øvede, og fokusset er på nærvær, fordybelse, farver og iagttagelse.

Samtidig kan gæster opleve særudstillingen Christine Swane – En mangfoldig ener og deltage i rundvisninger i både udstilling, villa, værksteder og have. Sommeren byder også på en særlig keramikworkshop og fejring af museets 40-års jubilæum. Kaffehuset fuldender oplevelsen med enkle, velsmagende retter i historiske omgivelser. Læs mere om sommeraktiviteter på Johannes Larsen Museet her.

Oliemaling for hele familien i sommerferien 2026
Kreativt værksted i Johannes Larsen Museets have. Foto: Johannes Larsen Museet

Vikingemuseet Ladby: Vikingesommer ved Ladbykongens grav

Ved Ladby bringes vikingetiden til live med aktiviteter for hele familien. Fra mandag til fredag i perioden 29. juni til 7. august kl. 11–16 kan hele familien deltage i vikingeaktiviteter og prøve kræfter med fortidens håndværk og kampteknikker.

Her kan man spænde buen på buebanen, slentre farverige bånd i tekstilværkstedet, bage fladbrød over bål eller forme lerkar inspireret af 1000 år gamle fund. Derudover kan vores gæster opleve Danmarks eneste autentiske vikingeskibsgrav fra år 925 samt deltage i Ladbykongens skattejagt.

Læs mere om sommerferieaktiviteter på Vikingemuseet Ladby her.

Sommeraktiviteter på Vikingemuseet Ladby 2026
Sommeraktiviteter på Vikingemuseet Ladby. Foto: Ard Jongsma

Borgmestergården: Sommerferie i Nyborgs gamle købmandsgård

I hjertet af Nyborg ligger Borgmestergården, hvor bindingsværk, gårdrum og gamle fortællinger danner ramme om sommerferieaktiviteter for børn og familier. Hver onsdag i uge 28 til 32 fra kl. 10 til 14 kan besøgende opleve skiftende levende værksteder og møde historien gennem hænder, smag og nysgerrighed.

I Det Gule Køkken arbejder museets madlaug med historiske opskrifter og byder på smagsprøver af søde retter fra fortiden. Her bliver madkultur til levende formidling, og duften fra køkkenet blander sig med fortællinger om hverdagsliv, traditioner og råvarer. På Borgmestergården kan man også opleve særudstillingen “Sodvand og Slik”, der fortæller historien om kurvand, fredagsslik, flaskepost og de søde glæder, som har sat spor i både barndom og byliv.

I sommerperioden kan besøget kombineres med en tur til Dyrehave Mølle, som holder åbent mandag og søndag kl. 11 til 15. Der er gratis entré til både Borgmestergården og Dyrehave Mølle. Læs mere om sommerferieaktiviteter på Borgmestergården her.

Sommer på Borgmestergården. Foto: Østfyns Museer

Farvergården: Kreative sommerdage i Kerteminde

På Farvergården i Kerteminde inviterer sommerferien til leg, fordybelse og lokalhistorie i stemningsfulde rammer. Udvalgte mandage fra kl. 10 til 14 i skolernes sommerferie kan børn og barnlige sjæle slippe kreativiteten løs i museets have. Sommerens aktiviteter er i fiskens tegn og tager afsæt i miniudstillingen om fiskekonservesfabrikken “555”, der i år fylder 110 år.

Farvergården byder også på aktiviteter med slikkepinde, pilemageri, rebslagning, træsnit og plantefarvning på udvalgte dage i juli og august. Her kommer børn og voksne tæt på gamle teknikker, historiske håndværk og fortællinger om livet ved kysten. Der er også live sommerkoncerter om torsdagen, hvis vejret tillader. Læs mere her.

masser af aktiviteter for hele familien på Fyn 2026
Børneaktiviteter ved Farvergården. Foto: Østfyns Museer

Høkeren: En lille butik med store fortællinger

Midt i Kerteminde ligger Høkeren som en levende fortælling om købmandslivet omkring år 1900. Den lille butik er indrettet med blik for autenticitet og rummer et bredt udvalg af historiske varer – fra legetøj til spegesild.

Her får både børn og voksne et indblik i handel, varer og hverdagsliv, som det formede sig i 1900-tallet. Et besøg hos Høkeren er en stille, men stemningsfuld oplevelse, hvor detaljerne taler og historien mærkes og duftes.

Høkeren ny sæson 2026
Høkeren i Kerteminde. Foto: Østfyns Museer

To festivaler: Danehof i Nyborg og Kirsebærfestival i Kerteminde

Sommeren på Østfyn rummer også to store festivaloplevelser. Fra 3. til 5. juli forvandles Nyborg til en levende middelalderby under Danehof. Her kan hele familien opleve ridderturnering, falkeshow, gøgl, musik, optog og markedsstemning i den gamle kongeby. Der er gratis adgang til markedet. Læs mere her.

Den 17., 18. og 19. juli fyldes Kerteminde med sommerstemning under Kirsebærfestivalen. Her mødes kultur, historie, smag og byliv i en festlig weekend, hvor Farvergården og Johannes Larsen Museet i samarbejde med Kerteminde Bibliotek og Fjord&Bælt byder på gratis børneaktiviteter i Trollegade. Frivillige i vikingedragter vil desuden byde jer velkommen om bord på Ladbydragen, som kan opleves i Renæssancehavnen. Det er en oplagt anledning til at kombinere festivalstemning med kunst, kulturhistorie, leg og læring ved fjorden.

Kort med placering af Østfyns Museers afdelinger i Nyborg og Kerteminde, herunder Nyborg Slot og Johannes Larsen Museet.
Kort over Østfyns Museer i Nyborg og Kerteminde.
Fuglemalerens museum fylder 40

Fuglemalerens museum fylder 40

Det startede som et kunstnerhjem i Kerteminde, i dag er det et velkendt og velrenommeret kunstmuseum, der besøges af tusindvis af gæster hvert år. Johannes Larsen Museets 40 års jubilæum fejres med taler, brunsviger og gratis entré hele dagen.

Når historien flytter ind i hænderne

Når historien flytter ind i hænderne

Klumme til Kerteminde Ugeavis af natur- og kulturvejleder Emma Martens, Vikingemuseet Ladby “Fortæl mig, og jeg glemmer; vis mig, og jeg husker; inddrag mig, og jeg forstår.” Ordene tilskrives Konfucius, og selvom de er over 2.000 år gamle, rammer de stadig noget...

Unikke vikingesmykker udstilles i Ladby

Unikke vikingesmykker udstilles i Ladby

Fra den 12. juni kan udstillingen Skæbnetråde – kvindeliv i vikingetiden ses på Vikingemuseet Ladby. Udstillingen sætter fokus på kvinders liv i vikingetiden, og i den forbindelse udstiller museet for første gang smykker fra to rige kvindegrave. I januar...

Tilmeld vores nyhedsbrev

Tilmeld vores nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag seneste nyt fra Østfyns Museer

Du er hermed tilmeldt!