Folk er vilde med vikinger, og det kan mærkes på Vikingemuseet Ladby. Tirsdag d. 4. november slog museet nemlig besøgsrekord, da gæst nr. 40.000 trådte ind ad døren.

Skal du med til Danehof-frivillig møde?
Kunne du tænke dig at hjælpe til ved Danehof 2024 – eller vil du bare gerne vide mere om store middelalderfestival i Nyborg? Så kom med til årets første møde for frivillige til Danehof. Det foregår den 29. februar, og her kan du høre mere om de forskellige opgaver og årets tema.
Et stort event som Danehof ville ikke være muligt uden hjælp fra de frivillige, og uanset om du har været frivillig før, eller om det er noget helt nyt, du har lyst til at give dig i kast med – så er du meget velkommen til årets første frivilligmøde vedrørende Danehof 2024.
Her får du en række praktiske informationer om det at være frivillig til Danehof, et overblik over hvilke opgaver du kan melde dig til samt information om årets tema og generelle nyheder.
Hvorfor være frivillig til Danehof?
Har du en skuespiller gemt i dig? Eller kan du godt lide historie? Eller mangler du bare en sjov aktivitet for en dag eller en weekend.
Så er det at være frivillig til Danehof måske noget for dig. Som frivillig til Danehof kan du helt selv bestemme dine arbejdsopgaver, imens du hygger dig sammen med venner og andre frivillige. Du kan danse, lave små skuespil, være skatteopkræver eller måske hjælpe de ansatte med praktiske opgaver. Der er masser at taget fat på, og det er altid en stor oplevelse at være med til at skabe den populære middelalderfestival i Danmark.
Praktisk information:
Frivilligmødet foregår torsdag d. 29. februar kl. 17.00 på Stendamsgade 9, 5800 Nyborg.
Tilmelding er ikke nødvendigt. Alle er velkomne.
Har du spørgsmål, kontakt frivilligkoordinator Birgit Toft – bit@ostfynsmuseer.dk
Hvad kejserne kan lære os om naturen
eg har selv store naturoplevelse, som jeg tror, jeg kun har, fordi en kunstner (bl.a. Johannes Larsen) har vist mig skønheden i netop det. Sollysets farvespil i bølgerne på Kerteminde-bugten, dansende stæreflokke over rørskoven ved genbrugspladsen, edderfuglens stille glid på vandet på Kerteminde Fjord.
Larsen-akvarel fra Grønland udstilles for første gang i Kerteminde
I 1925 malede Johannes Larsen spidsgatteren ”Angut” i Grønland og forærede akvarellen til Ida Louise & Jens Daugaard-Jensen. Nu har efterkommere af familien tilbudt museet at låne det fine værk i forbindelse med museets 100 års-jubilæumsudstilling ”Johannes Larsen i Grønland 1925”.


