YOUR CART

Ingen varer i kurven.

Vælg en side

Skal du med på mørkevandring i Nyborg?

Når julelysene lyser om kap på Torvet og i gaderne til ‘Jul i den gamle Kongeby’, inviterer Østfyns Museer på en mørkevandring i Nyborg.

Lørdag d. 2. december har du mulighed for at opleve en historisk vandring i mørket. I forbindelse med Jul i den gamle Kongeby tager museumsinspektør Troels Malthe Borch alle modige og nysgerrige borgere med på en vandring efter solnedgang. På turen ad stierne gennem voldanlægget bliver der fortalt om nogle af de forunderlige ting, der sker i naturen, når mørket for lov at lægge sig.

Undervejs vil du også kunne høre nogle af de spøgelseshistorier, som knytter sig til de steder, vi kommer forbi. Glæd jer til at gyse ved historierne om den hvide jomfru, borgfruen med spædbarnet, dronningegenfærdet og katte-regimentet. Turen går også forbi Nyborgs gamle gasværk og med historien om, da lyset kom til Nyborg.

Mørkevandringerne afholdes i forbindelse med Jul i den gamle Kongeby.
Læs mere om museets mange aktiviteter i den forbindelse her

Se det fulde program for Jul i den gamle Kongeby

Praktisk Info:
Hvor: Lørdag den 2. december kl. 17
Mødested: Landporten
Pris: Deltagelse er gratis og tilmelding er ikke nødvendig.

Billede: Nyborg Slot og stjernehimmel. Foto: Nicolai Godvin

Ulrik Møller og Allan Otte i kunstnerisk dialog på Johannes Larsen Museet

Ulrik Møller og Allan Otte i kunstnerisk dialog på Johannes Larsen Museet

Oplev to spændende danske landskabsmalere i samspil, når Ulrik Møller og Allan Otte sætter hinanden stævne på Johannes Larsen Museet i Kerteminde. Udstillingen kredser om det moderne natursyn på både landskabet og landbruget og byder blandt andet på helt nye værker af begge kunstnere.

Tilmeld vores nyhedsbrev

Tilmeld vores nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag seneste nyt fra Østfyns Museer

Du er hermed tilmeldt!