Stor glæde på Vikingemuseet Ladby der vinder årets Turismepris i Kerteminde.
Ny bog fortæller om Svanemøllens historie
Bogen ”SVANEMØLLEN I KERTEMINDE Møllehistorie i ord og billeder” fortæller både lokalhistorie og møllehistorie. Den beskriver også, hvordan Svanemøllen blev et yndet kunstnerisk motiv og et ikon for Alhed og Johannes Larsens kunstnerhjem på Møllebakken.
I dag er Svanemøllen en del af Johannes Larsen Museet og et smukt vartegn for både museet og byen. Bogen indeholder talrige illustrationer af Danmarks måske mest portrætterede mølle.
Bogen er skrevet af Mette Ladegaard Thøgersen og er på 165 sider.
Udgivelsen er støttet økonomisk af Foreningen til Svanemøllens Bevarelse og Kerteminde Museumsforening.
Udsalgspris: 148 kr.
Bogen præsenteres onsdag den 28. september kl. 15 i Samlingen på Johannes Larsen Museet, Møllebakken 14, Kerteminde.
Særpris denne dag: 98 kr.
Alle er velkomne.
Ulrik Møller og Allan Otte i kunstnerisk dialog på Johannes Larsen Museet
Oplev to spændende danske landskabsmalere i samspil, når Ulrik Møller og Allan Otte sætter hinanden stævne på Johannes Larsen Museet i Kerteminde. Udstillingen kredser om det moderne natursyn på både landskabet og landbruget og byder blandt andet på helt nye værker af begge kunstnere.
580.000 kr. til demensprojekt ved Østfyns Museer og Langelands Museum
Med midler fra Slots- og Kulturstyrelsen skal Østfyns Museer i samarbejde med Langelands Museum sætte fokus på lokal formidling til borgere med demens.