Hvert år i december forvandles Samlingen på Johannes Larsen Museet til et fortryllende møde mellem kunst, håndværk og hverdagsglæde. Udstillingen Jule- og festborde er blevet en tradition, som mange gæster ser frem til – en udstilling, der forener tradition og nytænkning i smukke bordfortællinger.

Ny bog fortæller historien om fynsk faldskærmsagent under 2. verdenskrig
Hvordan foregik træningen som faldskærmsagent under 2. verdenskrig, og hvilke opgaver påtog de danske faldskærmsagenter sig i kampen mod den tyske besættelsesmagt? I en ny bog tegner forfatter Kim Beck Danielsen et fyldestgørende og spændende portræt af den fynske faldskærmsagent Christian Stemann Petersen.
Billede øverst: Udpakning af nedkastet container. Lolland 1945. Frihedsmuseets fotoarkiv.
Christian Stemann Petersen blev født i Kerteminde i 1914. Kort efter besættelsen den 9. april 1940 besluttede han sig for at give sit bidrag til modstandskampen, og via Sverige flygtede han til England.
”Nedkastet – historien om Christian Stemann Petersen” fortæller om Christian Stemanns uddannelse som faldskærmsagent for SOE i England og om hans farefulde mission som forbindelsesofficer og våbeninstruktør for modstandsbevægelsen i Jylland. Forfulgt af Gestapo blev han evakueret til Sverige for derefter at kæmpe videre i den københavnske modstandsbevægelse. Efter krigen blev han ansat i Svenska-Amerika linjen, men efter en skibskatastrofe vendte han tilbage til Kerteminde.
Gennem Christian Stemanns oplevelser sætter forfatteren fokus på den allierede modstand mod besættelsesmagten, og i bogen møder vi flere centrale personer fra modstandskampen som: Ebbe Munck, Niels Grunnet, Christmas Møller, Vagn Bennike, Jens Toldstrup, Fritz T. Vang, Erik Flemming von Holck, Ole Lippman, Flemming B. Muus, commander Hollingworth, generalmajor Gubbins, Ronald Turnbull og Flemming Juncker.
”Nedkastet – historien om Christian Stemann Petersen” er forfattet af historiker og tidligere gymnasielærer Kim Beck Danielsen, Kerteminde. Bogen er på 98 sider og koster 148 kr. Den kan købes på Østfyns Museers webshop og butikker – og i udvalgte boghandlere.
Udgivelsen er støttet af Møllerens Fond, Den Faberske Fond og Ingeniør N.M. Knudsens Fond.

Høkeren åbner dørene til julesæsonen den 13. november
Fredag den 13. november vender julestemningen tilbage til Trollegade, når Høkeren igen slår dørene op til årets julesæson. Den lille, gammeldags købmandsbutik bliver endnu en gang fyldt med julestemning og varer, der leder tankerne tilbage til julen i gamle dage. Fra...
Heksen fra Mesinge – ny podcast
I en ny episode af Østfyns Museers podcast ”Kulturbobler” dykker museumsinspektør Sigrid Lundblad ned i historien og de spørgsmål, der følger med. For hvorfor blev Anne anklaget og dømt som heks? Hvordan foregik rettergangen, og hvad fortæller historien om forskellen på at bo på landet og i byen i starten af 1700-tallet.


