YOUR CART

Ingen varer i kurven.

Vælg en side

Larsen-akvarel fra Grønland udstilles for første gang i Kerteminde

I 1925 malede Johannes Larsen spidsgatteren ”Angut” i Grønland og forærede akvarellen til Ida Louise & Jens Daugaard-Jensen. Nu har efterkommere af familien tilbudt museet at låne det fine værk i forbindelse med museets 100 års-jubilæumsudstilling ”Johannes Larsen i Grønland 1925”.

I sommeren 1925 deltog Johannes Larsen i en fugleekspedition til det sydlige Grønland. Hans rolle var dels at medvirke til at indsamle præparater (eksempelvis fugleskind og æg) dels at udføre skitser til illustrationer til bogværket ”Danmarks Fugle”. Under opholdet var ekspeditionsdeltagerne flere gange i selskab med Ida Louise og Jens Daugaard-Jensen. Sidstnævnte fungerede fra år 1900 som inspektør for Nordgrønland og fra 1912 som direktør for Grønlands Styrelse med ansvar for handel, administration, kirke-, skole- og retsvæsen. I sine dagbøger kaldte Johannes Larsen slet og ret Daugaard-Jensen for ”Direktøren”.

Et fint lille værk af en særlig båd
Familien Daugaard-Jensen lagde ofte hus til festligheder. Det blev således også til adskillige sammenkomster med ekspeditionsdeltagerne, der bl.a. spiste frokost hos og med Daugaard-Jensen flere gange.  

Johannes Larsen malede under opholdet i Grønland akvarellen af spidsgatteren ”Angut” og forærede billedet til Ida Louise og Jens Daugaard-Jensen. ”Angut” havde stået på dækket af gods- og passagerskibet ”Hans Egede” på rejsen til Grønland, og ”Angut” var den båd, selskabet sejlede i på ekspeditionen langs den grønlandske sydvestkyst og ind i fjordene.

I forbindelse med jubilæumsudstillingen på Johannes Larsen Museet har et oldebarn af Jens Daugaard-Jensen – Ida Louise opkaldt efter sin oldemor – været så venlig at tilbyde museet at låne Larsens billede af båden. Værket kan ses i særudstillingen om rejsen til Grønland frem til den 1. februar 2026.

Museet i Kerteminde er et fast stop
Ida Louises morfar, Eigil Daugaard-Jensen, blev født på Grønland og talte altid meget om sin fars båd ”Angut”, som blev også brugt på sundet efter at familien i 1909 var flyttet fra Grønland til Danmark. Hans datter, Ida Louises mor, arvede akvarellen, som nu – ophængt blandt slægtsbilleder – nydes af Ida Louise og hendes familie.

Morfar Eigil Daugaard-Jensen introducerede sine børnebørn, Ida Louise og hendes søster, til sejlerlivet, og søstrene anskaffede sig snart og i deres meget unge år deres første “skib” – en optimistjolle – som skulle have været døbt ”Angut”, hvis den ikke havde været så utæt, at den endte med at hedde “Sien”. Nu nyder Ida Louise sejlerlivet med sin ægtefælle og deres tre børn, og Johannes Larsen Museet er et fast stop på familiens årlige sommersejladser og har været det i næsten 20 år. I bådens bibliotek indgår i øvrigt Achton Friis’ “De Danskes Øer” med tegninger af Johannes Larsen, så besætningen kan læse op på alle øer inden opankring eller havneanløb.

Johanne Larsen: Angut 1925. Akvarel og tusch. Privateje. Foto: Jan Bjerrum
Besøgsrekord på Vikingemuseet Ladby!

Besøgsrekord på Vikingemuseet Ladby!

Folk er vilde med vikinger, og det kan mærkes på Vikingemuseet Ladby. Tirsdag d. 4. november slog museet nemlig besøgsrekord, da gæst nr. 40.000 trådte ind ad døren.

Hvad kejserne kan lære os om naturen

Hvad kejserne kan lære os om naturen

eg har selv store naturoplevelse, som jeg tror, jeg kun har, fordi en kunstner (bl.a. Johannes Larsen) har vist mig skønheden i netop det. Sollysets farvespil i bølgerne på Kerteminde-bugten, dansende stæreflokke over rørskoven ved genbrugspladsen, edderfuglens stille glid på vandet på Kerteminde Fjord.

Drama på direktørkontoret

Drama på direktørkontoret

For nogle måneder siden flyttede jeg ud af mit kontor på Tinghuset i Nyborg for at gøre plads til optagelserne af sæson 2 i tv-serien ”Oxen”.

Tilmeld vores nyhedsbrev

Tilmeld vores nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag seneste nyt fra Østfyns Museer

Du er hermed tilmeldt!