YOUR CART

Ingen varer i kurven.

Vælg en side

Byvandring i Kertemindes historie

 

Kom med på en byvandring i Kerteminde og lær om fiskeri, handel, bysamfund og krig

 

Med udgangspunkt i den ældste kilde om Kerteminde fra 1413 perspektiveres tilbage til vikingetiden og frem til nyere tid. Centrale emner i byens historie behandles, fx fiskeri, handel, bysamfund og krig. Forløbet består af 1-1,5 times byvandring i Kertemindes middelalderlige bymidte med fortællinger og dialog.

Undervisningsmateriale til download

Østfyns Museer har i forbindelse med Købstadsjubilæet i 2013 udarbejdet undervisningsmateriale om Kertemindes historie. Materialet består af to hæfter, der henvender sig til henholdsvis 2.-4. klasse og 5.-7. klasse. Udgangspunktet er 1413 og herfra perspektiveres tilbage til vikingetiden og frem til nyere tid. Skolematerialet egner sig til brug i folkeskolen. Enten i sin helhed eller ved fokus på specifikke emner.

Hæftet til 2.-4. klasse behandler hovedsageligt lokalhistorie, mens hæftet til 5.-7. klasse også inddrager omverdenens betydning for byen. Hæfterne kan anvendes i deres helhed eller specifikke emner kan udtages.

Billedmateriale

    DET PRAKTISKE

    Fag: Historie
    Målgruppe: Tilbuddet målrettes efter aldersgruppe

    Sted: Kerteminde Byhistoriske Arkiv, Strandgade 5, 5300 Kerteminde
    Varighed: 1-1,5 timer

    Pris: 600 kr., dog gratis for klasser fra Nyborg og Kerteminde Kommune.

    Kontakt og booking:
    I kan kontakte os ved at sende en mail: ostfynsmuseer@ostfynsmuseer.dk

    Tilmeld vores nyhedsbrev

    Tilmeld vores nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag seneste nyt fra Østfyns Museer

    Du er hermed tilmeldt!