Hvordan formidler vi til borgere med demens? Hvilke rammer understøtter den gode oplevelse? Og hvordan gør vi besøgene til trygge og gode oplevelser?

Væv et værk i Eventyrrummet
Eventyrrummet inviterer alle børnefamilier til at deltage i en spændende vævningsaktivitet, hvor museumsgæster får mulighed for at væve et stykke af et større værk. Denne unikke form for kollektiv kunst giver alle, store som små, en chance for at bidrage til et fælles værk, der symboliserer samarbejde og fællesskab – ligesom vores aktuelle særudstilling KÆDE.
Værket, som vil blive skabt af museumsgæster, er ikke kun en hyggelig aktivitet, men det vil også pynte én af væggene i Eventyrrummet. Dette giver alle besøgende en mulighed for at nyde og beundre det færdige resultat af de mange hænder, der har arbejdet sammen om at skabe noget smukt.
Dette er en enestående mulighed for børnefamilier til at samles og udfolde deres kreativitet, samtidig med at de bidrager til et større kunsthåndværk. Det er en oplevelse, der kombinerer læring med underholdning og efterlader både et varigt minde og et synligt bevis på deres kreativitet.
Børnefamiliernes mødested
I udstillingsbygningen Vingen kan du finde Eventyrrummet fyldt med kreativitet og samarbejde Dette særlige sted er dedikeret til børn og deres voksne, der har en passion for kunst og kunsthåndværk.

Så kom forbi Eventyrrummet, slip fantasien løs og vær med til at skabe et kunstværk, der vil blive beundret af mange. Det er en chance for at være en del af noget større, samtidig med at man hygger sig og lærer noget nyt. Alle er velkomne, og vi glæder os til at se de mange kreative bidrag til Værket.
Særudstillingen KÆDE
Inspirationen til vævningsaktiviteten i Eventyrrummet er hentet fra særudstillingen KÆDE, som kan opleves på Johannes Larsen Museet til og med den 10. december fra tirsdag til søndag kl. 10-16.
KÆDE er en stedsspecifik udstilling, der forholder sig til Johannes Larsen Museet – og herunder de rum, som værkerne vises i.
Det er gruppen CHROMA, der står bag ”Kæde”, og CHROMA består af strikdesigner Iben Høj, væver/tekstilformgiver Karin Carlander og keramiker Lea Mi Engholm. De tre kunstnere vil gå i tæt dialog med stedet og udfordre både materialet og det visuelle udtryk. For at binde udstillingen sammen benytter Høj, Carlander og Engholm sig af bevidste greb i form af collage, farve og komposition, og bruger aktivt rummenes volumen, lyssætning og naturlige lysindfald.
Du kan læse mere om udstillingen her.
Læs seneste nyheder fra Østfyns Museer:
Dyrehave Mølle i forårshumør – påskehygge for hele familien
Der er lagt op til hyggelige og oplevelsesrige påskedage, når Dyrehave Mølle i Nyborg inviterer store og små indenfor til sjove og spændende aktiviteter i møllens historiske rammer.
Vi er i gang med Plast på Plads!
Fem fynske museer (herunder Østfyns Museer) og Konservering Fyn har fået tilsagn om økonomisk støtte til et stort projekt, hvor hundredvis af museumsgenstande i plast skal undersøges med en special håndholdt skanner.


