Sommerbussen har allerede været på vejene siden uge 28, og du kan stadig benytte den gratis frem til og med 7. august 2026. Bussen kører alle hverdage fire gange dagligt i begge retninger mellem Kerteminde og Fyns Hoved. Undervejs stopper den blandt andet ved...

Frivillige fejrer Slotsprojektet
Nyheden om Nyborg Slots snarlige genåbning efter flere års uvished kom mandag den 6. maj. To dage senere blev denne store nyhed fejret med museets frivillige.
Selvom beskeden om det festlige arrangement kom med kort varsel, var der en imponerende opbakning fra forskellige frivillige grupper, herunder Nyborg Slots Dragtlaug, Danehof, isbådegruppen, julepyntegruppen og mange andre frivillige grupper, tilknyttet Kulturhistorisk afdeling, Østfyns Museer.

Fejring af fællesskab og samarbejde
Museumsdirektør Mette Ladegaard Thøgersen bød alle ca. 70 fremmødte velkommen og udtrykte sin dybe taknemmelighed for den store indsats, museets engagerede frivillige havde lagt med stor tålmodighed, mens Slotsprojektet var sat på pause.
Dagen handlede dog ikke kun om Slotsprojektet, men det var også en fejring af det stærke sammenhold og det gode samarbejde mellem frivillige og museet. Det understregede nemlig vigtigheden af lokalsamfundets engagement i bevaring af vores fælles kulturarv. Derfor føltes det naturligt at fejre denne milepæl sammen med de frivillige, som havde været med til at formidle Nyborg Slots historie og dets betydning i by- og Danmarkshistorie. Museumsdirektøren fortalte også, at frivillige kunne glæde sig til slottets genåbning i 2028, hvor der er planlagt mange flere formidlingsaktiviteter, som vil gøre slottets historie levende og tilgængelig for offentligheden.

Har du lyst til at være med?
På Borgmestergården og Nyborg Slot er der mange frivillige, der arbejder på en bred vifte af projekter. Med hjælp fra frivillige løses formidlingsopgaver og projekter, der ikke ellers havde været mulige.

Museet har mange frivillige, som bidrager på forskellig vis alt efter ønske, lyst og evne. Der er frivillige til Danehof, et guidekorps, som sørger for gratis rundvisninger omkring slottet og i byen. Derudover er der grupper for musik, sang og optræden, som bringer middelalderstemningen til live, samt armbrøst- og buelaug, der dykker ned i historien med fokus på våbenkunst. Nyborg Slots Dragtlaug kreerer historiske dragter til udstillinger og events, mens isbådegruppen restaurerer en gammel isbåd. Du kan læse mere om alle vores friville grupper her.
Læs flere nyheder fra Østfyns Museer:
Farverigt, festligt og fuldstændig forrygende – Danehof 2026 er slut for i år
Danehof i Nyborg er slut for denne gang. Det har været en fantastisk weekend med masser af oplevelser og helt unik middelalderstemning.
H.M. Dronning Margrethe på Nyborg Slot
I dag besøgte H.M. Dronning Margrethe Nyborg Slot i sin egenskab som protektor for ”Nyborg Slot – middelalderens Christiansborg”


